WMS logistyka – co to za system i ile kosztuje?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

WMS logistyka – co to za system i ile kosztuje?

Sprawne zarządzanie magazynem to bardzo ważna część procesów logistycznych. Obecnie w tym celu wykorzystywane są innowacyjne narzędzia, które służą kompleksowemu zarządzaniu ruchem produktów znajdujących się w magazynach. Doskonałym przykładem jest tutaj system WMS w logistyce.

WMS logistyka w magazynie

Czym jest system WMS?

W kontekście omawiania zagadnień związanych z procesami logistycznymi, często pojawia się pytanie: co to jest WMS? Logistyka obejmuje rozmaite działania, które w rezultacie mają na celu zaspokojenie wymagań klientów. WMS – czyli Warehouse Management System – to oprogramowanie służące do zarządzania magazynem. Kontrola, optymalizacja i koordynacja wszelakich czynności realizowanych w magazynach to główne zadanie, jakie ma do spełnienia system WMS – logistyka czerpie z niego szereg korzyści. Umożliwia on sprawowanie nadzoru nad towarami w magazynach, a precyzując, nad ich przepływem, przechowywaniem i przenoszeniem. Osoby odpowiedzialne za zarządzanie magazynami mają na bieżąco dostęp do aktualnych informacji dotyczących ilości oraz rodzaju towarów trafiających do magazynów. Dzięki temu szybciej przebiega m.in. pakowanie palet, ponieważ wiadomo, gdzie dokładnie szukać konkretnych towarów. 

Jakie są funkcje systemu WMS w logistyce?

WMS w logistyce spełnia kilka ważnych funkcji. Automatyzuje czynności wykonywane w magazynie, umożliwia klasyfikację towarów według metod ABC i XYZ oraz tworzenie etykiet niezbędnych do znakowania towarów. Obsługa dostaw i wysyłek oraz normalizacja sposobów rozliczania kosztów za usługi to kolejne zadania, przy których realizacji pomocny jest system WMS. Logistyka ceni go także za opcję prawidłowej lokalizacji towarów przechowywanych w magazynie, co reguluje przepływ materiałów w procesach magazynowych. Kwestie związane m.in. z przyjęciem towaru do magazynu, jego przepakowaniem, przesunięciem czy zwrotem etc. tylko na pierwszy rzut oka wydają się proste – w praktyce jednak konieczna jest bardzo dobra organizacja, aby praca na magazynie przebiegała bez zakłóceń. Każda firma zajmująca się wysyłką towarów powinna też posiadać stanowiska do pakowania –  trzeba bowiem brać poprawkę na to, że czynności magazynowe to tylko jeden z elementów całego procesu logistycznego. Jest to sieć naczyń połączonych, więc żadna jej część nie może szwankować. Wspomaganiem dla systemu WMS są profesjonalne systemy pakowania pozwalające zaoszczędzić sporo cennego czasu i pieniędzy. Ich podstawą jest algorytm 3D Bin Packing – innowacyjne narzędzie uwzględniające specyfikę poszczególnych zamówień.

Dlaczego warto stosować system WMS?

Wdrożenie prezentowanego systemu zarządzania magazynem ma sporo zalet. Mniej błędów i uszkodzeń towarów, podniesienie jakości obsługi klienta, przyśpieszenie kompletowania zamówień, sprawna identyfikacja towarów, kontrola zapasów magazynowych. Optymalizacja kosztów magazynowania, zachowanie prawidłowej kolejności wydawania towarów – to tylko niektóre z atutów systemu WMS. Wszystko to skutkuje umocnieniem pozycji firmy na rynku i podniesieniem jej konkurencyjności.

Czytaj również:

1. Pakowanie palet – jak zapakować towar na palecie?

2. Jak powstał Expert Bin-Packing?

3. Pakowanie kontenerów – jak maksymalnie wypełnić transport?

4. 3D Bin Packing – algorytm poprawnego pakowania wielu paczek

5. Nowoczesne systemy pakowania – zaawansowane metody

Napisz do nas

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Administratora tej strony moich danych osobowych, w celu uzyskania drogą telefoniczną lub elektroniczną odpowiedzi na przesłane przeze mnie zapytanie.