Pakowanie palet – jak zapakować towar na palecie?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Pakowanie palet – jak zapakować towar na palecie?

Kwestie związane z bezpieczeństwem mają kluczowe znaczenie przy nadawaniu przesyłek. Odnosi się to m.in. do przesyłek paletowych, które z uwagi na gabaryty i specyfikę wymagają szczególnego traktowania. Pakowanie palet w odpowiedni sposób ma na celu usprawnienie transportu i ochronę przewożonego towaru przed uszkodzeniami.

Pakowanie palet - zdjęcie z magazynu

Pakowanie palet – kto za nie odpowiada?

Mianem przesyłki paletowej określa się pakunek umieszczony na palecie EURO o standardowych wymiarach 120 x 80 cm. Jego maksymalna wysokość – licząc razem z paletą – wynosi maksymalnie 180 cm. Jeśli chodzi o wagę, to zwykle nie przekracza ona 700-1000 kg. Za pakowanie na palecie odpowiedzialność ponosi nadawca przesyłki. Zadaniem firmy kurierskiej jest dostarczenie jej pod wskazany adres. Przy tej okazji warto wspomnieć również o paletach przemysłowych, które są większe niż tradycyjne i odznaczają się np. wymiarami podstawy 100 cm x 100 cm czy 120 cm x 120 cm.

Właściwe ułożenie towarów – czyli jak zapakować paletę?

Stosowane w praktyce sposoby pakowania palet są różne, w zależności od rodzaju ładunków. Niemniej zaleca się, aby pudełka na palecie były układane na tzw. mur. Takie pakowanie na palecie polega na układaniu opakowań tak, aby jedno nachodziło na drugie. Dzięki temu cała przesyłka staje się bardziej stabilna – w przypadku użycia pogiętych pudełek lub pozostawiania pomiędzy nimi luzu przesyłka sprawi trudności w transporcie, gdyż będzie przechylała się na jedną stronę. Bardzo ważne jest także to, aby żadne opakowanie nie wystawało poza obrys palety. W przeciwnym razie nadawca musi liczyć się z wyższymi kosztami nadania przesyłki. Ten problem eliminują systemy pakowania EXPERT BIN-PACKING.

Pakowanie palet – wybór palety ma znaczenie!

Istotnym czynnikiem wpływającym na stabilność przesyłki paletowej jest wybór odpowiednich palet. Na ogół nadawcy decydują się na palety drewniane, co jest rozwiązaniem mającym sporo zalet. Na dłuższą metę materiał, z jakiego jest wykonana paleta, odgrywa drugorzędną rolę – najważniejsze znaczenie ma jej stan techniczny. Paleta nie powinna być zniszczona ani uszkodzona – egzemplarze z drewna nie mogą być popękane, połamane ani zgniłe.

Pakowanie palet – jak zabezpieczyć przesyłkę?

Zastanawiając się nad tym, jak zapakować paletę, trzeba koniecznie pomyśleć o solidnym zabezpieczeniu konstrukcji na niej ułożonej. Tu z pomocą na stanowiska do pakowania przychodzą akcesoria do pakowania palet w postaci elastycznej folii stretch, pacy z napinaczem oraz zgrzewanych pasów lub taśm. W sytuacji, gdy zawartość przesyłki jest krucha, delikatna lub podatna na zarysowania, przydatny jest specjalny wypełniacz amortyzujący wstrząsy, których nie da się uniknąć w czasie transportu. Przy pakowaniu palety przydają się też styropianowe wsporniki i kartony, którymi wzmacnia się górną krawędź konstrukcji. Dopiero do tak przygotowanej palety przykleja się list przewozowy. 

Specjalna maszyna – czyli jak zapakować paletę szybko i skutecznie

W różnego rodzaju hurtowniach, sortowniach, punktach wysyłkowych czy halach produkcyjnych stosuje się zautomatyzowane sposoby pakowania palet. W tym celu używana jest specjalna maszyna do pakowania palet zwiększająca wydajność wspomnianych powyżej firm. Owijarki do palet, bo o nich tutaj mowa, przyśpieszają procesy logistyczne związane z przygotowaniem i nadawaniem przesyłek, a przy okazji zmniejszają ilość zużytych do tych zadań materiałów eksploatacyjnych. Są to precyzyjne i ergonomiczne urządzenia, których zakup jest prędko zwracającą się inwestycją. Warto zainwestować również w magazynowe systemy informatyczne i posiadać aplikację do pakowania towarów.

Czytaj również:

1. WMS logistyka – co to za system i ile kosztuje?

2. Jak powstał Expert Bin-Packing?

3. Pakowanie kontenerów – jak maksymalnie wypełnić transport?

4. 3D Bin Packing – algorytm poprawnego pakowania wielu paczek

5. Nowoczesne systemy pakowania – zaawansowane metody

Napisz do nas

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Administratora tej strony moich danych osobowych, w celu uzyskania drogą telefoniczną lub elektroniczną odpowiedzi na przesłane przeze mnie zapytanie.