Pakowanie kontenerów – jak maksymalnie wypełnić transport?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Pakowanie kontenerów – jak maksymalnie wypełnić transport?

Transport kontenerowy ma wiele zalet. Przede wszystkim ułatwia procesy logistyczne w zakresie przewozu towarów oraz umożliwia przewożenie różnych rodzajów towarów. Pakowanie kontenerów musi jednak zostać dobrze zaplanowane, aby umieszczone w nich pakunki były bezpieczne, a przestrzeń w stu procentach wykorzystana.

Kontenery maksymalnie zapakowane

Jak wybrać kontener do transportu?

Pakowanie kontenerów to duże wyzwanie, ale można się z nim uporać, przestrzegając pewnych zasad. Zacząć należy od wyboru odpowiedniego kontenera. Wypada przy tym przypomnieć, że nie istnieje jeden uniwersalny model, który będzie się nadawał do transportu wszystkich towarów. Rodzaj kontenera należy zatem dopasować do paru czynników takich jak: rodzaj przewożonych produktów, warunki transportu, wielkość i kształt ładunku oraz droga transportu. W transporcie drogowym kontener dobiera się pod kątem wagi pojazdu i ładowności przyczepy, natomiast do transportu kolejowego i morskiego najbardziej nadają duże kontenery. Transport lotniczy jest natomiast dość specyficzny, ponieważ trzeba mieć na uwadze rozmaite ograniczenia, np. wymiary wózków do transportu obowiązujące u konkretnego przewoźnika. Kontener nie może być oczywiście uszkodzony. Ma też być szczelny, czysty i odporny na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.

Jak maksymalnie wypełnić kontener?

Maksymalne wypełnienie kontenera to kolejny istotny aspekt w kontekście sprawnego i bezpiecznego transportu. Pomocna jest tutaj specjalna aplikacja do pakowania towaru, która służy do optymalnego pakowania towaru na dowolnie wybrane nośniki, w tym również na kontenery. Maksymalne wypełnienie kontenera jest możliwe dzięki algorytmom aplikacji, które uwzględniają m.in. koszt transportu nośnika, a także wymiary, ilość i wagę towaru oraz ułożenie go na nośniku poziomo lub pionowo. Nowoczesne systemy pakowania towaru na podstawie wprowadzonych do aplikacji informacji przedstawiają symulację równomiernego rozmieszczenia ładunku w kontenerze na całej szerokości i długości. Oczywiście trzeba przy tym uwzględnić rodzaj ładunków.

Pakowanie kontenerów z suchym i mokrym towarem

Często jest tak, że w jednym kontenerze ma się znaleźć towar suchy i mokry. Trzeba je ułożyć w taki sposób, aby mokre towary nie były umiejscowione powyżej lub w bezpośrednim sąsiedztwie towarów suchych. Dojść może bowiem do zniszczenia suchych towarów wskutek wilgoci czy wycieku. Trzeba również pamiętać o tym, że ciężkie ładunki zawsze muszą trafiać na dół kontenera – dopiero na nie układa się lekkie towary. Ogromne ułatwienie w procesie pakowania przynoszą profesjonalne  stanowiska do pakowania. Występują w różnych wariantach, w związku z czym da się je dopasować do konkretnych potrzeb. Wspomniane stanowiska automatyzują pakowanie przy użyciu materiałów izolujących lub amortyzujących, o ile ich zastosowanie jest konieczne. Wspomniane stanowiska występują w różnych wariantach, w związku z czym da się je dopasować do konkretnych potrzeb. Dzięki stanowiskom do pakowania wydajność procesu pakowania wzrasta, podobnie jak ergonomia pracy. Poprawie ulegają też warunki, w których następuje pakowanie kontenerów – czynności te stają się bezpieczniejsze.

Czytaj również:

1. Pakowanie palet – jak zapakować towar na palecie?

2. Jak powstał Expert Bin-Packing?

3. WMS logistyka – co to za system i ile kosztuje?

4. 3D Bin Packing – algorytm poprawnego pakowania wielu paczek

5. Nowoczesne systemy pakowania – zaawansowane metody

Napisz do nas

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Administratora tej strony moich danych osobowych, w celu uzyskania drogą telefoniczną lub elektroniczną odpowiedzi na przesłane przeze mnie zapytanie.