Nowoczesne systemy pakowania – zaawansowane metody

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Nowoczesne systemy pakowania – zaawansowane metody

Przygotowywanie przesyłek do transportu to jedna z najważniejszych czynności wykonywanych codziennie przez wiele firm, np. z branży e-commerce. Z uwagi na powtarzalność tego procesu warto zastanowić się nad jego zautomatyzowaniem, czemu służą nowoczesne systemy pakowania.

Nowoczesne pakowanie towarów – dlaczego warto postawić na innowacyjny system?

Nowoczesne systemy pakowania to dla firm, które zajmują się przygotowywaniem różnych towarów do transportu, oszczędność czasu i pieniędzy. Rozwiązania z zakresu automatyzacji omawianego procesu powinny współgrać z celami ekonomicznymi danej firmy, która w pierwszej kolejności musi sprecyzować swoje potrzeby oraz realnie oszacować możliwości finansowe. Do wyboru są różne nowoczesne metody pakowania – optymalizacja kosztów związanych z pakowaniem przesyłek oraz efektywne wykorzystywanie zasobów, jakimi firma dysponuje, są możliwe jedynie w przypadku dopasowania metody do profilu i zakresu usług świadczonych przez tę firmę. Płyną z tego liczne korzyści: to więcej spakowanych paczek oraz efektywne zagospodarowanie przestrzeni nośników i opakowań.

Jak działają nowoczesne systemy do pakowania?

Systemy pakowania wdrażane obecnie w wielu firmach bazują na algorytmie 3D Bin Packing, który jest niezastąpiony w logistyce opakowań. Jest to narzędzie stanowiące podstawę aplikacji, dzięki którym planowanie pakowania przebiega znacznie sprawniej. Do aplikacji należy wprowadzić informacje o rozmiarach towarów i nośników, którymi najczęściej są drewniane palety. System tworzy symulację prawidłowo spakowanego nośnika. Aby jednak pakowanie palet zakończyło się pożądanym rezultatem, musi zostać spełnionych jeszcze kilka ważnych warunków. Przygotowując paczkę, nie wolno zapomnieć o wytycznych firmy przewozowej odnoszących się do rozmiarów przesyłek. Dobrze spakowana paleta to taka, gdzie towary nie wystają poza jej obrys oraz są równomiernie na niej rozłożone.

Systemy pakowania towarów – to nie tylko aplikacja!

Nowoczesny system pakowania przesyłek składa się z wielu elementów. Niezmiernie istotnym komponentem tych systemów są profesjonalne stanowiska do pakowania w pełni automatyzujące proces pakowania. W tym zakresie firmy mają do wyboru parę wariantów – w zależności od tego, czego potrzebują i jakimi zasobami, w tym także ludzkimi, dysponują. Jedne stanowiska są całkowicie obsługiwane manualnie przez pracownika, inne natomiast są częściowo obsługiwane przez operatora, a częściowo z wykorzystaniem w części procesu elementów automatyki magazynowej. Są też stanowiska, gdzie udział człowiek ograniczony  do niezbędnego minimum. Wszystkie nowoczesne sposoby pakowania swoją skuteczność zawdzięczają również maszynom, których nie może zabraknąć na stanowiskach do pakowania. Mowa tu m.in. o robotach towarzyszących (Cobotach), urządzeniach pick by light na wózkach kompletacyjnych, metkownicach, maszynach wymiarujących, drukarkach, automatach odmierzających niezbędne wypełniacze, maszynach foliujących, paskowaczach oraz o wagach elektronicznych.

Czytaj również:

1. Pakowanie palet – jak zapakować towar na palecie?

2. Jak powstał Expert Bin-Packing?

3. Pakowanie kontenerów – jak maksymalnie wypełnić transport?

4. 3D Bin Packing – algorytm poprawnego pakowania wielu paczek

5. WMS Logistyka – co to za system i ile kosztuje?

Napisz do nas

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Administratora tej strony moich danych osobowych, w celu uzyskania drogą telefoniczną lub elektroniczną odpowiedzi na przesłane przeze mnie zapytanie.